понеделник, 29 декември 2014 г.

Защо растенията имат нужда от сняг?



Снега и леда традиционно покриват много от северните зимни територии; много растения оцеляват през тези сурови зимни условия и отново започват да растат на пролет.
Зимата е най-трудния сезон за оцеляването на растенията; растенията се нуждаят от вода за да живеят, а през зимата почвата често е замръзнала и покрита с лед и сняг и задържа водата в себе си. Растенията не могат да заместят каквато и да била загуба на вода и като резултат те умират. Това е и причината растенията и дърветата да се адаптират по различни начини с цел да преживеят зимата.

Кои растения оцеляват през зимата?

Едногодишните растения не оцеляват през зимата, те цъфтят само за едни сезон; многогодишните растения оцеляват през зимата, но „спят зимен сън” под земята. Това което е израснало над земята умира в края на растежния сезон, но корените на растенията са предпазени от снега, който играе ролята на изолация; новия растеж започва на пролет.

Широколистните и вечно зелена дървета през зимата

Широколистните дървета стават пасивни през зимните месеци; листата им падат през есента и като резултат нямат нужда то фотосинтеза и се нуждаят от съвсем малко вода. Дърветата приемат достатъчно хранителни вещества чрез фотосинтезата през пролетта и лятото, за да ги поддържа през зимата, когато листата им паднат.
Вечнозелените растения или иглолистните дървета, като традиционната коледна ела, не губят листата си през зимата. Игличките на вечнозелените дървета задържат малко вода; те съдържат захари, алкалоиди и незамръзващи етерични масла. Игличките на вечнозелените дървета са еволюирали от листа за да минимизират загубата на вода и да подсигурят оцеляването през зимата. Вечнозелените дървета са със забавена фотосинтеза и могат да функционират и при по-ниски температури за разлика то другите растения.

Как снега помага на оцеляването на растенията през зимата?

Снега е важен за оцеляването на растенията и дърветата през зимата; той играе ролята на изолатор и предпазва растенията от тежките зимни условия. Снежинките имат уникална структура; те имат малки кухини в структурата си които са пълни с въздух. Това означава, че имат ниска топлопроводимост и като резултат влиянието на дневните температури е незначително и растенията са предпазени от замръзване. Когато снегът се топи, влагата също е добра за растенията.

Ефекта от променящия се снеговалеж върху растенията

В някои области на света снеговалежа намалява, в други области започва по-рано от колкото е традиционно за сезона. Доклада представен през 2007 г. пред UNEP – „Глобална перспектива за сняг и лед”, твърди, че в северното полукълбо снеговалежа е намалял с между 7% до 10% за последните 40 години за месеците Март и Април. Както и че в северното полукълбо, периода без снежна покривка се е удължил.
Ако снеговалежа започне по-рано през зимния сезон или дори през късната есен, някои растения ще се окажат неподготвени за резките климатични промени, което може да доведе умирането им; дори снеговалежа да започне по-късно или снежната покривка да е минимална, спрямо количествата за сезона, също може да доведе до трудното оцеляване на растенията. Ако във високите части на планините няма достатъчно сняг, традиционните растителни видове може да започнат да се променят, а някои дори и да изчезнат.



https://suite.io/sharon-falsetto/16z52e8 от Шарън Фалсето

Няма коментари:

Публикуване на коментар